Award Winners

Stage Coach Players Award Winners

Year Stagecoacher of the Year Special Awards Lucille Aikins Lifetime Achievement Business of the Year E.Nelson James Award for Promotion
1971 Hugh Jameson Gerald Conde
Ann Smith Gray
     
1972 E. Nelson James
LaVerne W. Kingstadt
None given      
1973 Bill Bosworth
Irene Weaver
None given      
1974 Stacy E. Dolby, Jr.
Mildred Olson
Lucille Aikins      
1975 R. McDonald Brown
Bob Cain
None given      
1976 Lucille Aikins
Philip A. Gray
Jane Bradt
Charles Bradt
     
1977 Martha Hollingsworth
Russ Pigott
Marilyn James      
1978 Kay Dinwiddie
Gary Mattin
Maxine Freed      
1979 Harold Aikins
Nancy Todnem
Janell Woodruff
Larry Woodruff
     
1980 Barbara North Beverly Pigott      
1981 Sammie Doty None given      
1982 Paul Kinniry
Clark Neher
None given      
1983 Janet Isom Bob Cain      
1984 Gary McConeghy
Tom Moe
Irene Weaver      
1985 George Ziders Jan McConeghy
Denny Vaupel
     
1986 Ann Busse None given      
1987 Kathy Cain
Patricia Finn-Morris
Jack Hamilton      
1988 Rus Elder
G. Scott Morris
Mary Risseeuw
Francis Stroup
Marjory Stroup
     
1989 Andee Larson
Chris Porterfield
Linda Ball
Ginny Ziders
     
1990 Frank Freed
Marilyn James
None Given      
1991 D'Ann Hamilton
Wayne White
Rosemary Strawn      
1992 Dick Christensen
Vicki McCue
Pete Biletzky
Kate Romano
     
1993 Lana Marten
Diane Parness
Jim Dombeck
Annette Johns
Lucille Aikins
Irene & Allen Weaver
Francis & Marjory Stroup
E. Nelson & Marilyn James
Anne Eddy Gray
   
1994 Joe Burchfield
Denny Vaupel
Jon Ziegler
Jeremy Falk
Jessie Glidden
Marian Conde
Ed Fitzgerald
Mildred Olson
Stacy E. Dolby, Jr.
   
1995 Annette Johns
Bernie Schuneman
Kathy Cain Jane & Charles Bradt
Martha Hollingsworth
   
1996 Orv Kersten Bob Cain
E. Nelson James
---    
1997 Nora S. Beck
John McCue
Jim Dombeck Bob & Kathy Cain    
1998 Jan Booth
Tim Ball
None given Phil Gray    
1999 Dave Booth
Julia Woodward
Anita Biletzky
Laura Hunyard
Nancy Schuneman
---    
2000 Mary Risseeuw  Diane Luckenbill
Dave Luckinbill
Andy Luckenbill
 Clark Neher
Denny Vaupel
   
2001 Gloria Dennison
Anita Biletzky
Bob Cain
Bernie Schuneman
Gary McConeghy    
2002 Todd Toles
Pete Biletzky
Sue McCue
E. Nelson James
Denny Vaupel
Dave Pearson
Annette & Jerry Johns    
2003 Greg Anderson
Roberta Maxfield
Vicki McCue
Bill Kator
Tim Rezash
Sean Henson
Lana Marten    
2004 Tim Rezash Gary McConeghy
Family of Ed McCaskey
Shirley Chaney Immanuel Lutheran Church  
2005 Jan Kuntz Gloria Dennison
Tom Grady
Eric Peterson
--- WLBK  
2006 Norm Read Tim Ball
Stage Fright Night Committee [David Booth, Kim Lamanasky, Darlene Hillman, Fran Brannon, Bob White, Jan Booth]
Chris Porterfield Vidicon  
2007 Barb Andree
Judy O'Connor
Jerry Johns
Annette Johns
Jeanna Hunter
John & Sue McCue Resource Bank  
2008 Lawrence Nepodahl
Stephen Wright
Barb Kolb
Roberta Maxfield
Bob Cain
Kim Lamansky
Dave Pearson
Bernie Schuneman
Denny Vaupel
Tom Grady
Eric Peterson
Mark Hunyard
Tim Ball
--- Ralph Schroeder Dry Wall  
2009 Paula Tsiagalis
Barb McCaskey
Tim Ball Bernie & Nancy Schuneman Le Print Express  
2010 Susan Johnson
Darlene Hillman
Tom Grady
Cecelia Kafer
Dave Pearson
G. Scott Morris
Larry & Linda Ball
G. Scott Morris
Glidden Florist  
2011 Cheryl Johnson
Laurie Hunyard
Keeley Smith
Sue McCue
Brent Truckenbrod
Janet Rosenberg
Orv Kersten Cracker Jax
Upstaging Inc.
 
2012 Jennifer Snow
Jeanna Hunter-Rosene
Joanne Landshaft Gary Mattin Ducky's Formal Wear  
2013 Bob White
Tom Grady
Vince Virtue
John Feken
Judy O'Connor Signs by Loose Annette Johns
2014 Aaron Schryver
Terri Crain Goodman
Dave Pearson, Energizer Bunny Award
Sue McCue, Nancy Schuneman, Good Propkeeping Seal of Approval
Dave & Jan Booth KishHealth System  Bob Cain
2015 Dan Hyde
Rick Bivens
Special Creativity Awards
Roberta Maxfield
Brian Maxfield
Bill Gardner
Joanne Gardner
Rebecca Gardner
Todd Toles American Title Guaranty Inc Susan Johnson
Year Stagecoacher of the Year Special Awards Lucille Aikins Lifetime Achievement Business of the Year E.Nelson James Award for Promotion